RĘKODZIEŁO

 

Prowadząca: Aneta Mężyńska-Malinger

Grafik: środa i czwartek: godz.: 15:30 – 17:30

Zajęcia z rękodzieła przeznaczone są dla wszystkich osób chcących w sposób aktywny spędzać czas. By brać udział w zajęciach potrzebne są tylko chęci i pozytywne nastawienie do świata i ludzi.

Zajęcia odbywają się w dwóch równoległych grupach. Zajęcia często mają charakter wielopokoleniowy, obok siebie tworzą osoby w różnym wieku, w oparciu o indywidualne umiejętności i możliwości. Odbywające się działania dają możliwość poznania różnych technik prac wykonywanych własnoręcznie oraz ich zdobienia. Używając różnorodnych materiałów i stosując odpowiednie dla nich techniki można wyczarować wspaniałe ozdoby i przedmioty użytkowe.

Podczas działań wykonywane są różne techniki. Jedną z nich jest decoupage w zdobieniu różnych materiałów z szkła, drewna i metalu. Praca z filcem (na sucho i mokro). Malowanie na tkaninie, tworzenie biżuterii różnymi technikami, prace papierowe, ozdoby okazjonalne (Bożonarodzeniowe, Wielkanocne), tworzenie świec dekoracyjnych.

Uczestnicy zajęć sami mogą sugerować dobór technik jakimi będą zainteresowani. Warto dodać, że w trakcie zajęć panuje miła i rodzinna atmosfera. Zajęcia mają charakter integracyjny, wspomagają rehabilitację społeczną.

TKANINA PRZESTRZENNA
Prowadząca: Irena Filipiak

Grafik: środa; godz.: 12:00 – 14:00

„Tym więcej zobaczysz, im wnikliwiej szukasz, w im głębsze pokłady wkraczasz, im cierpliwiej tropisz ślady pozostawione przez poskromioną w swej kapryśności nić tkacką.”

Dzięki uniwersalnej formule sztuki pracownia kierowana do osób dorosłych, które poprzez tę formę wyrazu chcą uczestniczyć w rehabilitacji społecznej.

Od uczestników nie wymaga się specjalnych umiejętności czy posiadania artystycznego talentu. Ważny jest sam proces tworzenia – chęć działania oraz ekspresja wyrażanych emocji.

Materiałem dominującym w naszej pracowni jest tkanina i wszelkie plastyczne działania w tym kierunku: kolage – wyklejanie materiałami i włóczkami o zróżnicowanej fakturze, malarstwo na tkaninie, twórcze poskramianie wełny, sznurków tasiemek. Są też realizacje przestrzenne zbliżające się w swej formie do rzeźby czy reliefu.
Powstałe realizacje są obiektami unikatowymi i przez swoją niepowtarzalność dają odbiorcom wiele wrażeń estetycznych, a zawarte w nich emocje twórców zachęcają do głębszych przemyśleń i refleksji.

Wszystkich chętnych do brania udziału w procesie twórczym serdecznie zapraszamy.

ZAJĘCIA KREATYWNE-PLASTYCZNE DLA DOROSŁYCH Prowadząca: Irena Filipiak

Grafik: czwartek, godz.: 12:00 – 14:00

Zajęcia skierowane sądo osób dorosłych, które pragną pełniej i bardziej twórczo przeżywać własne życie w procesie rehabilitacji społecznej.

Emocje, zjawiska czy zdarzenia trudno czasem wyrazić słowami.
„Sztuka pozwala zrozumieć” i pomaga w spontaniczny sposób tworzenia wyrazić siebie.

Warsztaty umożliwiają zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi oraz środkami artystycznego wyrazu. Uczestnicy poznają wiele nietypowych, twórczych zastosowań przedmiotów codziennego użytku. Najważniejszy jest sam proces tworzenia i ekspresja wyrażanych emocji. Pracownia nie tylko umożliwia zapoznanie się z różnymi formami plastycznymi, terapia sztuką pozwala człowiekowi odkryć w sobie nieznane dotąd możliwości i talenty.

Spontaniczny udział w procesie tworzenia daje przyjemność i zadowolenie z potrzeby estetyki, ale też i zachęca do poznania siebie, do przezwyciężania emocjonalnych barier, ale przede wszystkim rozwija wrażliwość na piękno i potrzeby drugiego człowieka.

Radość tworzenia ale też okazja do poznania nowych ludzi, wymiana doswiadczeń i emocji – to podstawa naszych spotkań i szerokorozumianej integracji.

 

 

RZEŹBA LUDOWA Prowadzący: Mieczysław Najkowski 
Grafik: piątek, godz.: 16:00 – 18:00

Rzeźba ludowa to jedna  z najstarszych form realizacji twórczej. Podstawowym materiałem jest drewno. Do małych form używane jest najczęściej miękkie drewno lipowe, często malowane farbami olejnymi. Rzeźba ludowa charakteryzuje się prostotą, dowolnością w zachowaniu proporcji, niewielką ilością szczegółów. Jest to więc idealna forma dla osób początkujących, którzy radość tworzenia i spotkania z drugim człowiekiem stawiają ponad perfekcję wykonania.  Jest to tez doskonała forma rehabilitacji dla osób chcących doskonalić sprawność manualną i koncentrację.

     

Cofnij…

Liczba wejść
  • 72042Odsłon razem:
  • 38486Gości razem:
  • 0Goście obecnie online:
Zoom in Regular Zoom out