W sobotę 7.09.2019r Gniezno czytało nowelę Bolesława Prusa „Katarynka”. Imprezę otwierali muzycy z zespołu „Zagrali i poszli” Miłosz Dziurleja i Paweł Brylewski, wprowadzając nas w świat, podwórkowych akordeonistów. Następnie Michał Frydrych przedstawił początek noweli i zaprosił do wspólnego czytania. Opowieść o niewidomej dziewczynce była nie tylko okazją do popularyzacji polskiej literatury, ale również do pochylenia się nad problemami osób z niepełnosprawnościami. Jako współorganizatorom przedsięwzięcia zależało nam bardzo na tym, aby pokazać, że to jak funkcjonują w naszym świecie osoby z deficytami, zależy również od nas. Od tego czy będziemy stawiać wokół nich bariery czy pomożemy normalnie funkcjonować. Pani czytająca fragment alfabetem Braille’a oraz używająca języka migowego, otrzymały gromkie brawa, których nie otrzymały dzieci, harcerze ani nikt inny. Nasuwa się pytanie dlaczego?

Ważną częścią spotkania był wykład dr.Pauliny Gołaskiej „Egalitaryzm sztuki, czyli o twórczości osób z niepełnosprawnością” jasno wskazujący, sztuka jest tym polem ludzkiej aktywności, na którym znikają wszystkie bariery.

Na koniec uczestnicy mogli przez chwilę wejść w świat osób niewidzących, słuchając muzyki z opaską na oczach. Dziękujemy wszystkim, z którymi współpracowaliśmy przy organizacji tego wyjątkowego wydarzeni. Miłe słowa, które usłyszeliśmy na koniec, pozwalają myśleć, ze w sobotę w Starym Ratuszu wydarzyło się coś ważnego.

Liczba wejść
  • 81650Odsłon razem:
  • 45180Gości razem:
  • 0Goście obecnie online:
Zoom in Regular Zoom out