Kamishibajanie w Gnieźnie 2018
przegląd lokalnych teatrzyków kamishibai
Termin: 3.10.2018 r.
Co to jest teatrzyk kamishibai?
Teatrzyk kamishibai (wywodzący z się z Japonii) jest połączeniem teatru ilustracji ze sztuką bajania. Dzięki swojej formie daje możliwość aktywizacji uczestników zajęć na kilku polach. Od tworzenia tekstu i ilustracji do bajek, przez przygotowywanie strojów i dekoracji, po reżyserowanie całego występu. Kamishibai jest bardzo przydatnym narzędziem zarówno dla nauczycieli, wychowawców jak też terapeutów pracujących na co dzień z osobami niepełnosprawnymi w różnym wieku. Sztuka ta pozwala na integrację całej grupy pracującej nad daną bajką. Daje szansę osobom wycofanym i nieśmiałym otworzyć się i odkryć swój potencjał. Ponieważ tworzenie jednej opowieści wiąże się z aktywizacją wielu uczestników, każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.
Kamishibai w Largo
Grupa Kamishibai w Largo powstała w kwietniu 2017r w efekcie nawiązania współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu, Filia w Gnieźnie .
Skupia zarówno osoby zdrowe jak też niepełnosprawne. Działanie jej polega na cotygodniowych spotkaniach oraz prezentacjach przedstawień. W trakcie spotkań prowadzona jest praca koncepcyjna nad kolejnymi przedstawieniami oraz tworzone opowieści. W taki sposób powstały dwie autorskie adaptacje znanych historii- „Tajemnica Zamku Gnieźnieńskiego” oraz „Tajemnica Nocy Świętojańskiej”.
W repertuarze grupa posiada również tradycyjną baśń japońską „Ogród niebios” która została zakupiona i była okazją do pierwszych doświadczeń z teatrzykiem. Od momentu powstania, grupa miała okazję wielokrotnie prezentować swoją twórczość.
Występowała podczas:
- Dnia Sztuki w Largo 2017r
- Koronacji Królewskiej 2017r i 2018r
- Nocy Kupały w Małym Skansenie na Lednicy 2018
Wzięła udział w akcji Ferie w mieście 2018 goszcząc w Largo grupy dzieci z gnieźnieńskich szkół, występowała w Świetlicy Środowiskowej „Dzieci z Chmur” oraz Szkole Podstawowej nr 3. Zajęcia dla dzieci składają się z przedstawienia teatrzyku oraz nawiązujących do niego tematycznie warsztatów (proste formy orgiami, wspólne tworzenie i prezentowanie historii, rysowanie herbów i tworzenie murów obronnych zamku)
Kamishibajanie w Gnieźnie
Impreza będzie okazją do zaprezentowania twórczości oraz podzielenia się doświadczeniami w pracy tą metodą.
Oprócz występów skierowanych do młodszych odbiorców (przedszkola, szkoły i inne placówki z Gniezna), odbędą się również warsztaty dla nauczycieli i terapeutów. Zaprezentuje się na nich Stowarzyszenie Zielona Grupa z Poznania, która od wielu lat wykorzystuje kamishibai w swojej pracy i stała się inspiratorem działań wielu teatrzyków w Wielkopolsce. Barbara Polińska nauczyciel-bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej w Kostrzynie opowie o pracy tą metoda z młodzieżą a Kamilla Kraczek pedagog szkolny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku przedstawi swoje doświadczenia z pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.
Celem planowanej imprezy jest:
- pokazanie teatrzyku kamishibai jako metody pracy z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi w różnym wieku
- podkreślenie terapeutycznego działania teatrzyku,
- dzielenie się doświadczeniami w swojej pracy z teatrzykiem,
- zaprezentowanie twórczości lokalnych artystów,
- integracja środowiska lokalnego.
Ramowy program przeglądu
9.00-9.30- oficjalne rozpoczęcie imprezy
9.30- 13.30 – przedstawienia dla zaproszonych grup z gnieźnieńskich placówek
13.30- 14.30 obiad dla zaproszonych gości
14.30-18.00- część szkoleniowa- występ profesjonalnego teatrzyku Stowarzyszenia Zielona Grupa, wykłady, dyskusje, warsztaty
Zgłoszeni uczestnicy
- Szkoła Podstawowa z Lednogóry
- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Kłecka
- Biblioteka Miejska z Czerniejewa
- Szkoła Podstawowa z Czerniejewa
- Łukasz Bernady
- Grupa Bajarzy WędrujeMy
- Stowarzyszenie Zielona Grupa
- Szkoła podstawowa w Wierzonce
- Biblioteka pedagogiczna w Śremie
- Biblioteka Publiczna w Swarzędzu
- Teatr Kamishibai CAS LARGO


